Dozajlama sistemi, birçok sektörde kullanılmaktadır. Belirli orandaki katkı maddesini ana hammadde ile karıştırılmasıyla elde edilir. Dozajlama sistemlerinde, ayrıca dozajlanacak malzemenin tartım işlemleri de gerçekleşmektedir. 

Dozajlama sistemi, on-off kumandalı dozaj pompası, hidrofor veya benzeri bir cihazdan kontak almak suretiyle çalışır. Elektromanyetik pompa üzerinde bulunan ayar düğmesi ile dozaj debisi manuel olarak ayarlanır.  Debi kontrollü dozaj ünitesi, elektromanyetik oransal bir dozaj pompasına sahiptir. Bu pompa su hattına bağlanan ve belirli nitelikte sinyal veren su sayacından (debimetre) komut alarak hattan geçen debiye bağlı olarak dozlama yapar. Farklı amaçlarla, çeşitli kimyasalların istenilen oranda otomatik olarak dozlanmasını sağlayan ünitelerdir. Bu kimyasallar arasında, klor, pH düşürücü, pH yükseltici, korozyon ve kireç önleyici kimyasallar sayılabilir. pH kontrollü dozaj ünitesi, sensör vasıtasıyla yaptığı ölçümde elde ettiği pH değerine bağlı olarak sahip olduğu elektromanyetik oransal pompa ile dozlama yapar. ORP kontrollü dozaj ünitesi, sudaki klor miktarını sensörü vasıtasıyla mV cinsinden ölçer. Ünite üzerinden ayarlanan değere bağlı olarak, klor miktarı ayarlanan değerin altına indiği anda sahip olduğu oransal pompa ile dozajlama yapar. 

Burada belli bir kilo istenir ve istenen kilo mesela 100 kg olsun, 90 kgye kadar iyi hızda gelir, sonra 99a kadar yavaşlar, 99dan sonra çok yavaş yapar ve 100 kg ye gelince durar. Hasas ölçümü sağlar. 

MFM, uygun yazılım ile istenen ağırlıktaki malzemelerin tartımını istenen ağırlığa yaklaştığında devir sayısını azaltarak hassas ölçümün gerçekleştirilmesini ve bu malzemelerin karışımını  sağlayarak otomatik dozajlama işlemi gerçekleştirir. 

Çuval dolumu, toz, sıvı (gravimetrik ve volümetrik) gibi malzemelerin hassas ölçümü ve tartımı yapılır.

Çuval Dolum Sistemleri
Toz Dozajlama Sistemleri
Sıvı Dozajlama Sistemleri

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre hazırladığımız “KVKK aydınlatma ve rıza metni'ni kabul etmek için tıklayın.

KVKK Aydınlatma Metni
Mesaj
1
Destek
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?